Zmiany wprowadzone

$h=Rowerem do biblioteki – cztery lata później, niewiele lepiej
$k=stojaki, bielany, rowery, efekty_interwencji
$a=Marcin Jackowski
$d=2017.08.07
$z=0
$o=
$b=

Wiele pisarskiego trudu trzeba było włożyć w zapewnienie prawidłowych warunków do parkowania rowerów przy głównej bielańskiej bibliotece [[rowerem_do_biblioteki-13b]].

stojaki_przy_bibliotekach_004.jpg
Prowadzenie korespondencji z nieprzychylnym urzędem nie było przyjemne, ale dzięki niej od trzech lat dojeżdżający na rowerach do czytelni naukowej i dwóch wypożyczalni przy ul. Duracza nie muszą gimnastykować się z upiornymi „łamikółkami”. Nowe stojaki cieszą się dużym powodzeniem.

Pisząc cztery lata temu do wiceburmistrza Grzegorza Pietruczuka liczyłem, że nie poprzestanie na jednym obiekcie i zauważy potrzebę naprawienia sytuacji parkingowej przy wszystkich ośmiu bielańskich bibliotekach. Czy tak się stało? Sprawdźmy odwiedzając pozostałe obiekty w kolejności alfabetycznej.

#ul. Bogusławskiego 6a

stojaki_przy_bibliotekach_002.jpg
Biblioteka przy Bogusławskiego znajduje się na piętrze pawilonu.

stojaki_przy_bibliotekach_001.jpg
Miejsce pod zewnętrznymi schodami wykorzystano do urządzenia miniparkingu z dwoma stojakami. Duży plus.

#ul. Perzyńskiego 3

stojaki_przy_bibliotekach_005.jpg
Dojechawszy na ul. Perzyńskiego 3 tracimy dobry nastrój, w który wprawiła nas wizyta na Chomiczówce. Nie dość że łamikółki, to jeszcze na piedestale!

#ul. Petofiego 3

stojaki_przy_bibliotekach_006.jpg
Może to niechlubny wyjątek, skoro kolejny obiekt przy Petofiego 3 wita nas dwoma stojakami?

stojaki_przy_bibliotekach_007.jpg
Szkoda tylko, że umieszczono je u góry schodów, zmuszając do dźwigania po nich roweru lub wprowadzania go po pochylni. Aż się prosiło by stojaków użyć zamiast słupków.

#al. Reymonta 6

stojaki_przy_bibliotekach_010.jpg
Dojżdżamy na Reymonta 6. Budynek mieści tyle różnych placówek, że bibliotekę trudno znaleźć. Stojaki również. Wytężamy wzrok...

stojaki_przy_bibliotekach_009.jpg
...i wreszcie na ciemnym podłożu, na tle ciemnego pasa zauważamy ciemny łamikółkowy kwartet.
Czy w tych trafieniach co drugi raz jest jakaś prawidłowość? Czy przy następnej bibliotece będzie lepiej?

#ul. Rudzka 12/14

stojaki_przy_bibliotekach_012.jpg
Niestety nie. Stara, poczciwa biblioteka w starym budynku znanym ze starych fotografii i łamikółki też z innej epoki.

#ul. Wrzeciono 48

stojaki_przy_bibliotekach_008.jpg
Placówka na Wrzecionie nie przerywa złej passy. Trudno się dziwić, że lśniąca poręcz bardziej zachęca do parkowania.

#al. Zjednoczenia 19

stojaki_przy_bibliotekach_011.jpg
Nasz objazd kończymy w nastroju minorowym. Łamikółka w al. Zjednoczenia jest tak nędzna, że nawet pachołek ostrzegawczy się przy niej załamał. Do tego smutny, martwy, betonowy plac non stop anektowany przez samochody. One sobie radzą z wysokim krawężnikiem, a rower? Kogo to obchodzi...

#Podsumowanie

Obowiązujący od ośmiu lat (zgodnie z warszawskimi standardami dla infrastruktury rowerowej) wzór stojaka upowszechnia się bardzo opornie przy bielańskich bibliotekach. Na osiem placówek tylko trzy posiadają stojaki o prawidłowej konstrukcji. Wskaźnik 37,5 % osiągnięty w ciągu 4 lat bardzo rozczarowuje.

Dlaczego tak się dzieje? Na pewno nie ze względów finansowych. Stojaki są najtańszym składnikiem infrastruktury rowerowej. Przy dobrych chęciach zawsze można znaleźć środki na ich montaż. Zwłaszcza w dzielnicy tak zdeterminowanej i elastycznej, że gotowej wydać 840 tysięcy zł na niemałą inwestycję, której... nie zaplanowała w budżecie [[dewajtis_chodnik_kontrola-154]].

Upadek czytelnictwa w naszym kraju jest powszechnie znany, a jego skutki społeczne łatwe do wyobrażenia. Zachęcanie obywateli do czytania książek staje się koniecznością.koniecznością i warto to robić na różne sposoby. Biblioteki bielańskie organizują w tym celu m.in. konkurs „Czytelnik Roku". Szkoda, że zarząd dzielnicy nie stara się ułatwić korzystania z bibliotek przy pomocy roweru. Dojazd do głównej z nich byłby dużo lepszy, gdyby wprowadzono kontraruch na ul. Staffa, co niestety nie nastąpi po sprzeciwie urzędników [[kontraruch_nie_dla_bielan-177]].Zmiany oczekujace na akceptacje

Brak zmian.