Zmiany wprowadzone

$h=Dzień po śmiertelnym wypadku na ul. Sokratesa
$k=piesi, bezpieczeństwo, bielany, relacje
$a=Marcin Jackowski, Robert Buciak
$d=2019.10.21
$z=0
$o=
$b=

#Relacja z pikety

sokratesa_dayafter_007.jpg
W poniedziałek 21 października kilkaset osób pikietowało przy ul. Sokratesa, gdzie dzień wcześniej na pasach zginął przechodzień.

4 lata temu w podobnej pikiecie na równoległej ulicy wzięło udział kilkadziesiąt osób [[reymonta_relacja-155]]. Czy potrzeba następnego wypadku i kilku tysięcy protestujących, aby władze miasta na poważnie wydały wojnę piractwu drogowemu i jezdniom, które to piractwo stymulują?

sokratesa_dayafter_001.jpg
Organizatorka akcji wyjaśniła licznie obecnym mediom, że nie reprezentuje żadnej organizacji ani partii, jest mieszkanką miasta i matką i chce czuć się bezpiecznie przekraczając ulicę.

sokratesa_dayafter_005.jpg
Pikieta miała rodzinny charakter, uczestnictwo najmłodszych było szczególnie wymowne.

sokratesa_dayafter_004.jpg
Prezes Federacji Piesza Polska [[piesza_polska-186]] Robert Buciak podkreślił niewystarczającą ochronę pieszych w polskim prawie i zachęcił do indywidualnego nacisku na posłów. Dodał, że nie mniej ważną rolę odgrywają samorządy i warto domagać się od miejskich radnych dofinansowania
przebudowy dróg na bardziej bezpieczne dla pieszych.

sokratesa_dayafter_002.jpg
,,PieszyBo pieszym jest każdy i to bardzo ważna osoba''osoba – co przypominał transparent Zielonego Mazowsza.

sokratesa_dayafter_003.jpg
Może do wypadku przyczynił się brak odblaskowych tarcz wokół znaków zwracających uwagę na pieszych [[smartfon_wrzeciono-199]], których obecności na drodze między osiedlami trudno się przecież spodziewać....

sokratesa_dayafter_006.jpg
Przez godzinę na niebezpiecznej ulicy zapanował spokój, można było bez obaw stanąć na jej środku i porozmawiać nie tylko ze znajomymi. Tworzyły się liczne ,,grupy dyskusyjne”. Mamy nadzieję, że ten spontaniczny, oddolny ferment społeczny zaowocuje skuteczniejszym naciskiem na władze miasta i zaczną one przystosowywać ulice również do innych potrzeb niż ruch samochodów.

#Jak najefektywniej poprawić ul. Sokratesa?

Zarząd dróg Miejskich proponuje przebudowę za kilkanaście milionów zł. Tymczasem my trzy lata temu zaproponowaliśmy rozwiązanie równie skuteczne i kilkadziesiąt razy tańsze:
http://app.twojbudzet.um.warszawa.pl/projekt/3353
Zawierał on następujące zmiany:

1. Wyznaczenie pasów postojowych na prawych pasach ul. Sokratesa. Dotychczasowy przekrój z czterema pasami ruchu i niewielką liczbą miejsc postojowych był dostosowany do przemysłowego charakteru obszaru po zachodniej stronie ulicy, obecnie jednak z obu stron występuje coraz gęstsza zabudowa mieszkaniowa. Nielegalnie parkujące samochody utrudniają korzystanie z chodników, drogi dla rowerów czy przystanków. Jednocześnie ulice stanowiące przedłużenie Sokratesa, zarówno w jedną (Przy Agorze) jak i w drugą (Conrada) stronę mają po jednym pasie ruchu w każdą stronę i parkowanie zorganizowane na pasach postojowych na jezdni. Ruch na nich jest spokojniejszy, podczas gdy na Sokratesa odbywają się wyścigi. Można zorganizować ulicę Sokratesa analogicznie jak Przy Agorze czy Conrada - w każdą stronę po jednym pasie ruchu i pasie postojowym, z pozostawieniem drugiego pasa ruchu przed skrzyżowaniami z sygnalizacją świetlną.

2. Budowę wysp osłaniających przejścia dla pieszych przy skrzyżowaniach z ulicami Kaliszówka, Tołstoja, Rokokowa, Petofiego. Wyspy uniemożliwią parkowanie bezpośrednio przed przejściem, wyprzedzanie na przejściu czy omijanie pojazdu, który zatrzymał się ustąpić pierwszeństwa pieszym.

#Nie daj się obojętności, działaj!

Nie pozwolimy, aby kurz po tragedii na ul. Sokratesa szybko opadł. Trzeba spotkać się z decydentami. Okazja nadarzy się już w przyszłym tygodniu. We wtorek 29 października o 18:00 zbierze się Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego Rady Dzielnicy Bielany:
http://www.bielany.waw.pl/page/343,komunikaty-i-ogloszenia.html?id=811

Dyskusja będzie dotyczyć ul. Sokratesa. Zamierzamy w niej uczestniczyć i was także zachęcamy do wzięcia w niej udziału.

#Będziemy monitorować proces zabójcy

Podobnie jak w przypadku procesu kierowcy czerwonej hondy, który zabił dziewczynkę na Targowej, Zielone Mazowsze wystąpi do sądu o dopuszczenie do udziału w sprawie jako strona społeczna. Mamy nadzieję, że prokuratura sprawnie przeprowadzi postępowanie przygotowawcze.

Zmiany oczekujace na akceptacje

Brak zmian.